Translate

Współpraca?

Kontakt : mal.gorna0@gmail.com

sobota, 21 grudnia 2024

Góra kłopotów - Marek Stelar

Autor:
 Marek Stelar

Cykl: Góra kłopotów (tom 1)

Wydawnictwo: Filia

Liczba stron: 304

Data wydania: 26 października 2022

Ocena:
4/6 

    Do sięgnięcia po tę książkę zachęcił mnie niczego nieświadomy tata, któremu spodobała się inna książka Stelara, a skoro górę kłopotów miałam w zasięgu, to czemu nie.

    Historia toczy się w Willi Malwa, w Świeradowie-Zdroju. Myślałam, że w nawiązaniu do tytułu bohaterowie wybierają się na narty, ferie były wtedy niedawno, więc jeszcze czułam klimat. Cóż, chyba nigdy nie nauczę się czytać opisów. Podobnie mam z kategoryzowaniem niektórych książek gatunkowo. Na szczęście jest to kolejny raz, kiedy nie wyszłam na tym najgorzej. Już od pierwszej strony dowiadujemy się, że Michał (Misiek) z żoną i synem jadą spędzić święta Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie. Miśkowi niekoniecznie się to uśmiecha, ale czego się nie robi dla rodziny, prawda?

sobota, 7 grudnia 2024

Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii


Autor: Jeffrey A. Liberman

Seria: Zrozum

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Liczba stron: 344

Data wydania: 6 czerwca 2020

Ocena: 5/6 


    O zgrozo, kolejna książka dotycząca psychiatrii, czy kiedyś mi się znudzi? Mam nadzieję, że nie. Człowiek jest zbyt skomplikowaną i ciekawą istotą, by przestać się o nim dowiadywać (szczególnie, że każdy z nas nim jest, a o sobie warto wiedzieć, prawda?). Tym razem jednak skupiamy się wokół tematu samej psychiatrii jako dziedzinie nauki i medycyny, bez większego zagłębiania się w to jak funkcjonujemy. I powiem Wam, że jednocześnie jestem w szoku, a z drugiej strony wcale nie jestem zdziwiona. Oto dlaczego:

wtorek, 26 listopada 2024

5 książek, które przeczytałam, ale...

 Uznałam, że nie ma sensu pisać dłuższych recenzji i się nad nimi rozwodzić. Tak więc, przedstawiam Wam mini zestawienie, z krótką notką. 

1. The Hating Game - Sally Thorne


Być może czytaliście tę książkę, być może oglądaliście film. Ja trafiłam na to przypadkiem. Nie mam pojęcia co myśleć o tej lekturze. Zaczęłam, od pierwszych stron dziwne uczucie zażenowania (które nie opuściło mnie aż do ostatnich stron) i tyle. Po prostu chciałam wiedzieć jak to się skończy.

2. Podpalacz - Wojciech Chmielarz

Mój pierwszy kryminał autorstwa Chmielarza. Znaczna większość się zachwyca, ale do mnie nie przemówił. Czytałam z zainteresowaniem, ale bez większego napięcia czy oczekiwania na rozwiązanie zagadki. Lektura po prostu OK. 

3. Kto zabrał mój ser - Spencer Johnson

Króciutka książka, można powiedzieć, że opowiastka (do przeczytania w pół godziny). Dotyczy ona czterech stanów świadomości w jakich funkcjonujemy za pomocą metafory. Warta uwagi, chociażby po to, by otworzyć oczy na aspekty które oddzielają nas od celów życiowych. 


4. Zrób to teraz. Przejmij kontrolę nad swoim czasem i życiem - Brian Tracy

...Lub pozwól by kontrolę nad tym miał ktoś inny. Z reguły podziwiam osiągnięcia Briana Tracy'ego, wyciągam wnioski z jego publikacji i staram się "uczyć na jego błędach". Tym razem poradnik Zrób to teraz jest w moim odczuciu poradnikiem jak się wypalić zawodowo, całkowicie oddać się pracy, pozwalać naruszać swoje granice by osiągnąć sukces w korporacyjnym świecie. To nie powinno tak działać, szczególnie że obecnie pracujemy nad obroną swojego spokoju w idei work-life balance.


5. 48 praw władzy - Robert Greene

Mój błąd, że nie sprawdziłam recenzji tej pozycji. Widziałam ją parę razy w internetach jako coś, co ma pomóc w zbudowaniu autorytetu, pewności siebie, czy być pomocne w osiąganiu założonych celów. Być może w pewnym stopniu tak jest, ale ja odebrałam to zupełnie inaczej. To krótki podręcznik jak być chamem skupionym tylko na sobie, o zimniej kalkulacji i manipulacji. Gdybym stosowała tamtejsze porady 1:1 - nie mogłabym patrzeć na siebie w lustrze.

czwartek, 21 listopada 2024

Book Lovers


Autorka:
 Emily Henry

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece 

Liczba stron: 464

Data wydania: 8 luty 2023

Ocena: 4,5/6 


    Odpowiednia przemiana bohatera jest jednym z najważniejszych elementów dobrej historii, jeśli mamy ochotę na dobre przedstawienie motywu od nienawiści do miłości (w innych motywach też jest to istotne, ale tutaj skupiam się na tym jednym). Lubię ten motyw, daje jakiś taki specyficzny zestaw emocji do przeżywania - od pytań dlaczego pojawiła się nienawiść, do rozmyślań nad odpowiednim momentem na miłość. Tak było także w przypadku Book Lovers od Emily Henry. 

sobota, 12 października 2024

8 książek pod kocyk! II

    Przed wami kolejna porcja książek, które idealnie nadadzą się na chłodny jesienny dzień (koniecznie z porcją pysznego ciepłego napoju)!

    Dajcie znać, czy którąś z poniższych książek macie w planach!

    Enjoy!

1. Ulotny zapach czereśni - Magdalena Witkiewicz

  
 
Wydawać by się mogło, że jest to kontynuacja książki Czereśnie zawsze muszą być dwie, ale to nie do końca tak. Historia Marianny momentami przeplata się z losami Zofii i Szymona, jednak jest to osobna opowieść. Niemniej jednak pokochałam ją prawie tak samo - jest cudowna i utrzymana w podobnym stylu, również z wątkiem historycznym.

    "Marianna zaczyna nowe życie. Podczas przeprowadzki w jednej z książek znajduje zasuszone liście bluszczu. Momentalnie przypomina sobie spacer przed laty, kiedy w łódzkim parku Rejtana spędziła cudowne chwile z Michałem, mężczyzną, którego kochała. Piękne wspomnienie sprawia, że odżywają skrywane przez lata emocje – rozgoryczenie spowodowane niechęcią rodziny do jej wybranka i tęsknotę za niespełnioną miłością. Zapisane w pamięci kadry z beztroskiej młodości przywołują również tragiczne losy prababci Elsy… Elsa Zellmer pochodziła z zamożnej rodziny o niemieckich korzeniach. Wbrew bliskim wyszła za mąż za Maksymiliana Brzozowskiego, syna zubożałych polskich patriotów. Niezwykła miłość zwykłych nastolatków pokonała wiele trudności i wszystko wskazywało na to, że ta historia znajdzie szczęśliwe zakończenie. Wtedy jednak kapryśny los zesłał na nich ogromną tragedię... Czy rodzina Elsy widziała więcej niż oczy zakochanej kobiety? Czy Marianna odważy się odczarować przeszłość? Czy dzięki poznaniu losów prababki sprawi, że drzewko rodowe rozkwitnie szczęściem?

To opowieść o uczuciach ulotnych jak zapach czereśni, których owoce smakują słodko bez względu na upływający czas i przeciwności losu."

2. Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey. Utracone dziedzictwo zamku Highclere - Fiona Carnarvon

    Do tej książki powracam każdej jesieni. Nie wiem, może za sprawą jesiennej aury jaka bije od okładki, a może to klimat zamku Highclere...W każdym razie - przenosimy się spod ciepłego kocyka w wir wydarzeń rodzinnych, towarzyskich, wojennych i odkrywczych. Tyle się tam dzieje! 

    "Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey" prezentuje historię pałacu Highclere oraz jednej z jego najsłynniejszych mieszkanek, Lady Alminy, piątej hrabiny Carnarvon. Oto rzeczywista sceneria wielokrotnie nominowanego do nagród i nagradzanego serialu Downton Abbey, a także inspiracje twórców tego dzieła.

Korzystając z bogatego skarbca materiałów – takich jak pamiętniki, listy i fotografie – obecna hrabina Carnarvon nakreśliła wciągającą historię tej bajecznej posiadłości na przełomie wieków, podczas wzrastającej grozy Wielkiej Wojny oraz w jej trakcie. Podobnie jak jej serialowa odpowiedniczka lady Cora Crawley, lady Almina była córką bogatego przemysłowca Alfreda de Rothschilda, wydaną w młodym wieku za angielskiego arystokratę, earla Carnarvona, który dzięki posagowi żony mógł odegnać kłopoty finansowe od swej siedziby rodowej. Otwierając podwoje pałacu Highclere przed żołnierzami rannymi na frontach Wielkiej Wojny, lady Almina wkroczyła na drogę, która zapewniła jej podziw i sławę kobiety nieustraszonej, zdecydowanej i gotowej do bezgranicznych poświęceń.

Bogata opowieść kontrastuje splendor arystokratycznego życia w epoce edwardiańskiej z brutalną i okrutną rzeczywistością wojny światowej, kreśląc zarazem inspirujący portret kobiety, wokół której od pewnego momentu koncentrowało się życie Highclere."

3. Book Lovers - Emily Henry


    
Ta książka jest jak wycieczka w nieznane - Nora wraz z siostrą wybiera się do miasteczka z ulubionej powieści. Ich podróż i przeżycia z tym związane są bardzo wciągające, tym bardziej, że świat Nory stanie na głowie! Kobieta będzie musiała zmierzyć się z wieloma lękami, wyzwaniami i...Swoim wrogiem. O tym jak jej poszło musicie się sami przekonać.

    Jedno lato. Dwoje rywali. I zwrot akcji, którego nikt się nie spodziewał.

Nora jest bezwzględną agentką literacką. Książki to całe jej życie.

Charlie jest wydawcą z talentem do wyszukiwania bestsellerów. I największym rywalem Nory.

Nora wyjeżdża na urlop do Sunshine Falls – małego miasteczka rodem z romansów. Na miejscu, zamiast spędzać czas na piknikach na łące, spotykać się z seksownym drwalem, przystojnym lekarzem lub uroczym barmanem, wciąż wpada na… Charliego.

Byłoby to całkiem miłe, gdyby nie fakt, że wpadali na siebie już wiele razy wcześniej i te spotkania nigdy nie kończyły się dobrze.

Czy połączy ich coś więcej niż miłość do książek?

piątek, 4 października 2024

Wybaczam CI & Nie ufaj mu



Wybaczam Ci & Nie Ufaj mu

Autor: Remigiusz Mróz

Wydawnictwo: Czwarta strona 

Cykl: Ina Kobryn

Liczba stron: 432 / 400

Data wydania: 14 lipca 2021 / 27 lipca 2022

Ocena: 5/6 (oba tomy)


    Książki Remigiusza Mroza albo się lubi, albo nie. Ja lubię niektóre, bo wydaje mi się, że rozciąganie historii na kilkanaście tomów i utrzymanie tego na dobrym poziomie jest prawie niemożliwe, a próby mogą skończyć się różnie. Dla mnie idealnym rozwiązaniem są powieści dwutomowe. Jak na Mroza to ani za mało, ani za dużo. Zdążę się zaciekawić i wycisnąć z tej ciekawości ile się da. Przynajmniej tak było w przypadku Nieodnalezionej (recenzje możecie przeczytać tutaj: Nieodnaleziona, Nieodgadniona).

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Polska odwraca oczy


Autorka:
 Justyna Kopińska 

Wydawnictwo: Świat Książki

Liczba stron: 234

Data wydania: 1 stycznia 2016

Ocena: 5,5/6            


    Reportaże Justyny Kopińskiej nie są dla osób o słabych nerwach, ponieważ w swoich publikacjach podejmuje naprawdę trudne tematy, które nie zdarzają się w przeciętnej rozmowie przy kawie. [Wcześniej pisałam o reportażu Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie] I wiem, że od publikacji tej książki minęło prawie dziesięć lat, ale uderza ona nie mniej mocno jak zasłyszane w liceum fragmenty. 

    Bardzo chciałam ją przeczytać, ale później nie miałam na to czasu, potem o tym zapomniałam i jakoś bez tego żyłam. Do czasu aż książka przypadkiem trafiła w moje ręce podczas wymienialni książek. Tym razem sobie nie odpuściłam.

sobota, 30 marca 2024

Przypadkowe odkrycia medyczne


Autor:
 Robert W. Winters

Wydawnictwo: Filia

Liczba stron: 408

Data wydania: 15 czerwca 2022

Ocena: 5/6       

    Zdaję sobie sprawę z tego jak mało wiem, ale też jestem świadoma tego, że niektórych rzeczy nie muszę - dlatego, że inni już wiedzą i podzielili się tym ze światem. Niesamowite jest to, jak daleko zaszliśmy jako gatunek ludzki, miliony umysłów i wspólne działanie doprowadziło nas do momentu, w którym jesteśmy obecnie. Ma to zarówno zalety jak i wady. Dzisiaj jednak chciałabym się skupić na zaletach.

    Sięgając po Przypadkowe odkrycia medyczne nie zdawałam sobie sprawy, jak często przypadek dotykający pewnych ludzi mógł zmienić nasze losy. Niby wiedziałam, ale w tamtym momencie mnie to uderzyło, bo jest różnica nad rozpatrywaniem przypadkowych odkryć i próbowaniem dalej, a wzruszeniem ramionami niewykorzystaniu potencjału. Jako dziecko bardzo lubiłam programy typu jak to jest zrobione, Galileo i inne tego rodzaju. Lubię wiedzieć skąd coś się wzięło, jak się to tworzy i jak działa. Taka wybiórcza wiedza w pigułce, bo przecież nie muszę wiedzieć wszystkiego. Ta pozycja dostarczyła mi podobnego doświadczenia.

niedziela, 17 marca 2024

Kot kontra Pies. Czyli dlaczego zwierzęta są lepsze od ludzi + Typowy kot czyli jak wytrzymać z ludźmi


 Kot kontra Pies. Czyli dlaczego zwierzęta są lepsze od ludzi

Autorzy: Pies Nierusz, Kot Nieteraz, Marcin Zaręba

Wydawnictwo: Znak JednymSłowem

Liczba stron: 320

Data wydania: 11 października 2021

Ocena: 3,5/6



Typowy kot czyli jak wytrzymywać z ludźmi

Autor: Kot Nieteraz

Wydawnictwo: Znak LiteraNova

Liczba stron: 304

Data wydania: 7 września 2020

Ocena: 3,5/6   


    Swego czasu bardzo się wciągnęłam w serię o Beacie Bukowej, a że zarówno i ja, i Beata z Adrianem dorobiliśmy się psa i kota, to żal nie zerknąć. Szczególnie, że w książkach są obrazki. Zapraszam na recenzję dwa w jednym, bo właściwie treścią książki są do siebie bardzo zbliżone. Z kocich względów kot zasłużył na własną książkę, chociaż osobiście uważam, że pieski też są super i ubolewam, że nie ma jeszcze jednej.

    Życie ze zwierzakami jest bardzo ciekawe. Są godziny zabawy, spacerów, głaskania i innych fajnych spraw. Do mniej przyjemnych należą spacery z pieskiem o szóstej rano w największą śnieżycę zimy, albo gdy leje. Ale nie ma się co martwić, piesek ugrzeje tulaskiem po powrocie. Inne niefajne sprawy to załatwianie weterynarza, pilnowanie swojego jedzenia, sprzątanie wiadomo po czym i takie tam. Jednak najwspanialsze są te momenty, gdy żałujemy, że nie mamy aparatu w oczach kiedy nasze pupilki robią coś zabawnego, uroczego, bądź uroczo głupiego. Ja zastanawiam się wtedy - ciekawe o czym one myślą? Albo: co by mi powiedział, gdyby umiał mówić? I tutaj pojawiają się wspomniane książki - napisane z perspektywy kota Nieteraz i Psa Nierusza.